Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


Lempinis galios stiprintuvas su KT88
 

   Sukonstravau dar vieną lempinį stiprintuvą naudodamas galingas radio lempas - KT88, bei pakankamai brangius išėjimo transformatorius iš "Transcendar". Maitinimo šaltinis taip pat lempinis su 5C8S. Ji, suprantama per galinga tokiam stiprintuvui, tačiau kaitinimo apvijos davė pakankamai srovės lempai pakaitinti. Jos reikėjo nemažai. Vien tik kenotronui - apie 5A. Tokį pasirinkimą įtakojo daugiau dizaino sprendimai.

   Galingos lempos, pakankamai galingi išėjimo ir maitinimo transformatoriai, tačiau pačio stiprintuvo galingumas - apie 5W. Schemoje jungikliu pasirenkame arba triodo arba UL (ultra linijinį) režimus. Aš jungiklio nenaudojau ir palikau tik triodo režimą. Tuo prarasdamas šiek tiek galingumo, tačiau ne tame mano konstravimo esmė. Maitinimo schemoje transformatorių pavadinimai nepaminėti, nes galime naudoti bet kokius atiduodančius reikiamą srovės kiekį ir įtampas. Man tiko (iš tų kuriuos turėjau) rusiški ТАН-64 ir ТН-56. Droseliai - Др-5-0,08. Po vieną kiekvienam kanalui. Jie yra ne mažiau 5H ir tinka 80mA srovei. Stengiausi panaudoti tai ką turėjau. Kondensatoriai ir rezistoriai jau yra kiekvieno tikėjimo reikalas, tad apie juos daug nešnekėsiu. Vieni naudoja vintažinius, kiti naujoviškus, ir kitokius. Pas mane sudėti Carbon Composite rezistoriai. Aš jų "nekepiau", nedžiovinau, o naudojau tokius, kokie yra (kai kurie naudoja spec metodus drėgmei šalinti). Kondensatoriai senoviniai Paper In Oil, o kai kurie šuntavimui - Evox.

   Principinė schema tai bendra kelių autorių. Rėmiausi "Build Your Own Audio Valve Amplifiers" knyga. Schemoje pažymėtos tam tikros vietos kur patariama naudoti būtent tam tikro tipo radijo detales. Tai daro įtaką galutiniam rezultatui.

   Nieko daugiau svarbesnio apie ką papasakoti tikriausiai ir nebėra. Beveik standartinė schema. Viena iš svarbių vietų stiprintuve tai jungiamasis kondensatorius (0,22uF ir 600V) Gali būti apskaičiuotas pagal formulę: 

   F - Žemiausias stiprintuvo atkuriamas dažnis prie -3dB
   Rt - Rezistorius pajungtas po kondensatoriaus į žemę. Mūsų atveju jis 470K.
   Pavyzdys:

   Principinė schema:

   Rekomenduojamas stiprintuvo iėjimo signalo lygis yra apie 1-2V. Tai standartinis kompaktinių diskų grotuvo išėjimo lygis. Viską tvarkingai sulitavus, reguliuoti nereikės - veiks iš karto. Dėl galingų radijo lempų įšylimo laikas gan ilgokas.

   Garso reguliavimą realizavau motorizuotu ALPS firmos potenciometru. Tam sukonstravau paprastą schemutę varikliuko valdymui dviejų mygtukų pagalba. Vienas garsą mažina, kitas - padidina. Nesudėtingai pareguliuojamas variklio greitis. Tam LM317 dirba kaip pastovios srovės šaltinis ribodamas srovę. Pats variklis kontroliuojamas taip vadinamu H-Bridge.

Principinė schema:

 

 Jungikliai neužsifiksuojantys, rezistoriai pajungti į tranzistorių bazes mažiausių galingumų,o patys tranzistoriai priklausomai nuo to, kiek srovės reikės valdyti. Mūsų atveju MJE3055 per galingi, juos galima pakeiti kitokiais silpnesniais. Aušinimo radiatoriai tranzistoriams nereikalingi, nes variklis suveikia tik trumpais intervalais (didinant ar mažinant garsą). Per tokį trumpą laiką net ir labai negalingi tranzistoriai neperkais.

   Apskaičiuoti srovę skirtą varikliui galite rankiniu būdu pagal formule Iout=1,25V/R5, arba pasinaudoję skaičiuokle: 

Įveskite srovės dydį ir spauskite "Skaičiuoti", kad skaičiuoklė apskaičiuotų reikiamo rezistoriaus nominalą.

Srovė mA:      R5 rezistorius omais     

  Rezultatai gan įdomūs. Jau ne pirmą kartą susiduriu su didesniu kiekiu triukšmų ateinančių iš maitinimo dalies. Reikalingas geresnis filtravimas vien dėl to, kad naudojami rusiški transformatoriai. Kiek teko naudoti šiuolaikinius toroidinius maitinimo trafukus, arba kartą ir seną vokišką įdėjau, tokių problemėlių nekilo. Visa tai žinoma sutvarkoma, tačiau ima šiek tiek nervuoti.
   Galingos radijo lempos atrodo gražiai, gerai šildo... bet beveik identišką rezultatą galima pasiekti su 6F5P, arba EL84 lempomis. Norint didesnės galios, 6F5P nebetinka. Visa esmė - išėjimo transformatoriai. Šie jau jaučiasi, kad praplėtė dažnių diapazoną. Lyginti juos su rusiškais būtų paprasčiausiai neteisinga. Nors ir dažnai naudojami pastarieji TVZ-1-9 verti savo 5 ar 10 litų. Tiesa, šis stiprintuvas, kaip ir mano pagamintas ankstesnysis su EL84 jau turi naujus šeimininkus, o man lieka prisiminimai ir kelios nuotraukos.

   Štai taip atrodo baigtas stiprintuvas:

2012.04.01

 

Copyright © 2006-2015
Leopard