Audio by Minde

 
Linkiu gerai praleisti laiką mano asmeninėje svetainėje


MP1584 reguliatorius
 

   MP1584 iš tiesų yra aukštu dažniu veikiantis, impulsinis Step-Down reguliatorius su integruotu MOSFET tranzistoriumi. Turi integruotą Soft-Start, bei stabilus su keraminiais kondensatoriais. Keitiklio efektyvumas pakankamai aukštas - apie 85 procentai.

   Viskas prasidėjo kuomet įsigijau naują kompiuterio dėžę, kuri turi garso ir vibro izoliacijas, bei tinklelius ventiliatoriams. Kadangi namuose vaikšto persų veislės katinas, tai savo numestą kailį mano kompiuterio ventiliatoriai iš karto susiurbia į save. Nuo to padeda uždara dėžė ir tinkleliai. Toliau sekė problema, kad viduje esantys du ar trys ventiliatoriai privalo suktis pakankamai stipriai kad ataušintų kaistantį kompiuterį. Dėžė, kaip minėjau - izoliuota nuo garso, bet ventiliatoriai girdisi vistiek. Kad sumažinti jų keliamą triukšmą, sudėjau dar keletą papildomų ventiliatorių. Motininėj plokštėj, žinoma, tiek ventiliatoriaus jungčių nenumatyta. Tiesiai į 12V maitinimą pajungti ventiliatoriai triukšmo problemų neišsprendžia. Apsukų reguliavimui panaudoju prie dėžės buvusį priedą - apsukų reguliatorių. Tai - potenciometras su tranzistoriumi. Net nebuvo abejonės, kad tranzistorius kais. Jis ir kaito. Uždėjau aliuminio gabalėlį, tarsi aušinimo radiatorių. Didelis kiekis ventiliatorių dabar sukasi mažiausiu greičiu ir dėžėj vyksta milžiniškas oro srauto judėjimas. Ant reguliatoriaus tranzistoriaus, aišku, krito didelė ventiliatorių įtampa, susidarė ir nemaža srovė. Tranzistorius ant aliuminio gabalėlio karštas, na bet laiko.... kol galiausiai nudegė takelis plokštėje.

   Taigi konstruojam apsukų reguliatorių ventiliatoriams. PWM nenaudojau, nes konstravimas užtruks ilgiau ir šiek tiek sudėtingesnis negu paprastas tiesinis įtampos reguliatorius. Taip pat yra rizika, kad ties mažom apsukom ventiliatoriai gali skleisti aukšto dažnio zyzimą, kaip kad kinietiški daro. Tektų viską perdaryti. Paprasti tiesiniai reguliatoriai netinka, nes ant jų taip pat krenta apkrova ir jie kais tiek pat kiek kaito tranzsitoriukas su aliuminio gabalėliu. Perverčiu savo mikroschemų indelį ir atrandu impulsinį MP1584. Jo aukštas naudingumo koeficientas leis išventi didelio reguliatoriaus kaitimo. Paskaitau datasheetą ir su Eagle programa nusibraižau montažinę plokštę.

Schema:

   Plokštėje tilpo 3 vienetai tokių reguliatorių. Plokštė pajungiama į 12V kompiuterio maitinimo šaltinį ir tai indikuoja pirmasis šviesos diodas. Toliau seka trys jungikliai, kurie skirti testavimui. Tiksliau atreguliavus ventiliatoriaus greitį, jungiklis išjungiamas ir vėl įjungiamas patikrinimui ar ventiliatorius sukasi. Skirtingi ventiliatoriai skirtingai reaguoja į įtampos sumažinimą ir ne visi paskui nori startuoti. Tad jungikliai skirti pasitikrinimui. Toliau įjungus jungiklį užsižiebia to kanalo indikacinis šviesos diodas. Apsukos reguliuojamos potenciometrais. 25K potenciometras ir 1K8 rezistorius sudaro reguliavimo grandinę. Su šia mikroschema galima reguliuoti iki 25V ir paimti gerus 3A. Apkrovus mano turimais ventiliatoriais, schemą naudoju be jokių aušinimo radiatorių radiatorių. Vadinasi ne tik sutaupau iš maitinimo šaltinio imamą srovę, kuri virsdavo šiluma. bet ir papildomai nebekaitinu kompiuterio dėžės vidaus. O tai tikrai buvo mažiausiai 5W išsklaidomi į šilumą. Tikiuosi, kad toks Stand-Alone apsukų reguliavimas man tarnaus labai ilgai.

   Plokšė savo matmenim tiksliai atitinka 2.5 colio kietąjį diską, taip pat ir montavimo kiaurymės. Tad ją prisukau prie kietojo disko stalčiuko ir įstačiau tarp kitų kietųjų diskų. 

   Štai taip atrodo baigtas ir jau labai ilgą laiką veikiantis reguliatorius:

2016.06.29

Copyright © 2006-2016
Leopard